Zdeněk Šafář - SKICROSS RIDER - Reprezentant ČR
DĚKUJE VŠEM PARTNERŮM ZA SPOLUPRÁCI      PO VŠECHNA TA LÉTA

Co je to skicross?

Zpět na úvodní stranu

Skicross – Ski-X
    Skicross je dynamicky se rozvíjející disciplína, která kombinuje alpské lyžování s dlouhými a někdy velice obtížnými skoky. Trať je plná skoků, boulí, různých nerovností a klopených zatáček. To vše je ztíženo skutečností, že do takto náročné tratě startují na jednou čtyři a na některých závodech i šest závodníků. Start je podobný dostihovým závodům koní nebo chrtů, protože závodníci startují z oddělených boxů, které jsou hned vedle sebe. Po startu, ale i v průběhu celé trati, dochází proto k mnoha, někdy velice tvrdým soubojům a kolizím.

Skicross prostě jede!
    První závody ve skicrossu v ČR, tehdy v našich zeměpisných šířkách nepříliš známém sportu, proběhly v roce 2001, a to jako součást Twist Extreme Tour.
    O tři roky později 31. ledna 2004 se ve Špindlerově Mlýně představila světová špička při prvním závodu Světového poháru ve skicrossu u nás. 5.2.2006 se v Peci pod Sněžkou jel druhý závod světového poháru ve skicrossu a i na následující zimní sezonu 2006/07 se plánuje závod světového poháru, který se pojede s největší pravděpodobností opět v Peci pod Sněžkou.

Budoucnost lyžování
    Přestože Světový pohár ve skicrossu funguje teprve od sezóny 2002/2003, rozhodně se nejedná o sportovní odvětví, které by se krčilo někde v koutě. Naopak, tento na první pohled brutální sport si získal ve světě velmi silnou pozici a propadlo mu stále více těch, pro které není "obyčejné" sjezdové lyžování tím pravým ořechovým.
                          Jedná se tak jednoznačně o sport budoucnosti.
                   Svědčí o tom i fakt, že Skicross je zařazen do programu
                             Zimních Olympijských her VANCOUVER 2010

Pro presnější předstvu se podívejte do sekce "Foto a video".